Czym różni się wino białe od czerwonego? Które z nich wybrać i do jakich dań podać? Postaramy się w jasny sposób odpowiedzieć na te pytania.
Tajemnicą białego wina i jego koloru, jest różnica w jego wytwarzaniu. Do jego produkcji używa się winogron zarówno białych jak i czerwonych, lecz po wytłoczeniu soku z owoców, usuwane są pestki, skórki i łodygi, które już nie uczestniczą w procesie fermentacji.
W procesie wytwarzania wina czerwonego, skórek winogron nie usuwa się, bo to właśnie dzięki nim podczas procesu maceracji wydzielane są pigmenty tworzące barwę wina. W przypadku wina różowego, skórki są usuwane na tyle szybko, aby zabarwiły tylko delikatnie trunek, nadając mu jasno różowy odcień.
Jeżeli chodzi o smak i charakter wina, tutaj decydują indywidualne upodobania każdej osoby, jednak można wskazać ogólne cechy i zasady serwowania win.
Wina białe, zazwyczaj o delikatniejszym, owocowo-kwiatowym bukiecie smaku, mają wiele zalet. Odpowiednio schłodzone (temperatura wina powinna mieć ok. 8 – 12°C) i podane do dań z białym mięsem, ryb lub deserów, podkreśli i doda charakteru każdemu posiłkowi.
Kolor białego wina może być od prawie kompletnie przezroczystego poprzez zielonkawe, słomkowe, żółte, złote, bursztynowe, herbaciane. Istotną rolę odgrywa szczep, winifikacja i stopień starzenia.
Wina białe są bardziej orzeźwiające, delikatniejsze i też bardziej kwasowe niż czerwone (właśnie optymalna kwasowość jest elementem niezbędnym dla dobrego białego wina);
Białe wina rzadko trafiają na długi czas do beczek i z reguły powinny być spożyte w ciągu kilku lat po zabutelkowaniu.
Mocniejsze w smaku i bardziej wyraziste zazwyczaj bywają wina czerwone. Skórki które uczestniczą w procesie fermentacji, wydzielają nie tylko pigmenty które nadają winu czerwoną barwę, ale również inne składniki, w tym taninę i resveratrol które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Podajemy je schłodzone do temperatury 14 – 18°C głównie do cięższych mięs czerwonych, wędlin i serów.
Czerwone wina powstają z czerwonych winogron częściej nawet określanych czarnymi.
Kolor w winie czerwonym jest efektem barwnika znajdującego się w skórkach winogron i kolor uwalnia się podczas procesu maceracji, a więc utrzymywania skórek w kontakcie z moszczem podczas całego procesu: od zgniatania gron, przez fermentację oraz okres po niej.
Wino czerwone – podobnie jak i białe – może mieć różną przestrzeń kolorów. Od koloru purpurowego, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, bardzo ciemny czerwony. Dodatkowym efektem kolorystycznym czerwonego wina mogą być tzw. Refleksy. Przyjmują one barwy ceglaste, fioletowe, granatowe.
Przyjęło się przekonanie o bardziej „ciężkim” charakterze czerwonego wina względem białego. Nie jest to opinia słuszna i mogłaby się odnosić jedynie do siły aromatów i smaków czerwonych win.
Dla osób dbających o zdrowie, dodatkowym argumentem za winem czerwonym będzie fakt, że zawierają one blisko 10 razy więcej antyoksydantów (!) odpowiedzialnych za neutralizację wolnych rodników. Udowodniono, że tzw. Lampka czerwonego wina dziennie może przynieść pozytywne efekty zdrowotne.