Menu Zamknij

Jak wybrać dobre wino na prezent?

Butelka wina jako upominek prezentowy jest jedną z najpopularniejszych form jakie przyjęły się w kulturze właściwie całego Świata.

Czy chcemy podziękować swojemu kontrahentowi za udaną współpracę, czy wyrazić uznanie dla pracownika, czy pokazać, że obdarowana osoba ma dla nas znaczenie i jest tak ważna, że postanowiliśmy zaangażować czas i środki żeby sprawić jej przyjemność – butelka dobrego wina zawsze będzie świetnym wyborem.

Jak jednak wybrać wino żeby jego jakość – w przypadku złego wyboru – nie przyniosła efektu odwrotnego do zamierzonego?

Po pierwsze poznaj preferencje osoby obdarowanej. Oczywiście nie musisz pytać wprost. Dotychczasowe informacje i cechy osoby, którą chcesz obdarować butelką wina zazwyczaj są trafne.

Pamiętaj, że prezent po pierwsze musi sprawić przyjemność osobie obdarowanej – i to jest główna cecha udanego prezentu. Jeśli np. wiesz, że ktoś preferuje słodkie smaki ponad wytrawne, nie obdarowuj tej osoby czerwonym, wytrawnym winem tylko dlatego, że według Twojej oceny jest ono smaczniejsze.

Czy wino powinno mieć podany szczep winogron z jakich jest zrobione? Oczywiście, że tak. Żadne dobre wino nie będzie miało pominiętej informacji o szczepie, z którego zostało wytworzone. To jest zdecydowanie podstawowa informacja na jaką powinieneś zwrócić uwagę.

Czy wino powinno posiadać oznaczenie kraju pochodzenia? Tak, to ważna informacja dla Ciebie. Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który kraj przewodzi w jakości produkowanych win, jak ma to miejsce np. w przypadku whisky, gdzie odpowiedź Szkocja będzie raczej oczywista. Nie zmienia to faktu, że pewne kraje przodują w produkcji win z określonego rodzaju szczepów ponieważ warunki upraw są dla niego idealne.

Czy wybrać wino z korkiem czy z nakrętką? W powszechnej opinii przyjęło się przekonanie, że dobre wino powinno mieć korek drewniany a nie nakrętkę. Opinia ta wywodzi się głównie z zabiegów marketingowych producentów win. Podstawową zasadą jest jednak to, że wino nie może mieć plastikowego korka – jaki znajduje się w najtańszych produktach winopodobnych. Taka forma zamknięcia butelki jest absolutnie niedopuszczalna i z pewnością będzie Ci łatwo odrzucić tego typu trunki.

Dlaczego niektóre wina posiadają korek a niektóre zakrętkę? Metalowa nakrętka jest pewnym sposobem zamknięcia butelki. Nie naraża wina na zakażenie mikrobiologiczne i doskonale ogranicza możliwość jego zepsucia. Jest też informacją dla konsumenta, że wino wewnątrz butelki nie wymaga dojrzewania z tlenem i proces jego produkcji został zakończony.

Podsumowując należy zwrócić uwagę na fakt, że znakomita większość dobrych win dostępnych w sprzedaży ma proces dojrzewania za sobą zatem sposób zamknięcia zupełnie nie wpływa na jakość trunku w butelce. Warto zatem przy wyborze sugerować się określonym smakiem czy aromatem wina a nie sposobem jego zamknięcia.

Jeśli wybraliśmy już wino, które będzie odpowiadać osobie jaką chcemy obdarować, pamiętajmy, że warto je odpowiednio spakować. Popularne w marketowym obiegu torebki na wino są raczej pospolitą formą i mogą zdradzać pewną przypadkowość wyboru nie tylko samego opakowania, ale też wina, co z kolei może być niekorzystnie odebrane. Najważniejsze bowiem jest to żeby obdarowana osoba poczuła się przez nas wyróżniona i doceniona.

Idealnym zatem sposobem na spakowanie butelki naszego wina będzie drewniana skrzynia z ozdobnym siankiem. Dobre wino w otoczeniu naturalnych elementów jak: drewno, sianko, suszone owoce czy przyprawy nada prezentowi formę ekskluzywności i na pewno sprawi, że wywołamy u osoby obdarowanej uśmiech i zadowolenie. Pozytywne uczucia związane z prezentem zostaną oczywiście przypisane nam jako dawcy podarunku, a przecież właśnie taki efekt chcieliśmy osiągnąć.